Jak dobrze wykonać drenaż wokół budynku?

Suche i ciepłe ściany to nie tylko większy komfort mieszkania, ale przede wszystkim ogromna oszczędność. Dlatego tak ważne jest, aby prawidłowo wykonać drenaż wokół budynku. Wilgoć, która przenika przez ściany, może też narobić sporych szkód. Im szybciej wykonasz niezbędne prace, tym więcej zyskasz.

 

Przed czym chroni drenaż?

Drenaż wokół budynku wykonuje się zarówno w przypadku tych podpiwniczonych, jak i tych bez piwnic. Niszczące działanie wód gruntowych oba rodzaje traktuje równo. Zawilgocenie ścian prowadzi do rozwoju grzybów i pleśni, a nawet do zalania pomieszczeń. Wpływa to nie tylko na stan ścian, ale zmienia warunki mieszkaniowe na gorsze. W przypadku chęci sprzedaży nieruchomości musisz liczyć się z obniżeniem jej wartości. Chyba że w porę wykonasz odpowiednie prace.

 

Lepiej zapobiec zalaniu niż leczyć jego skutki

Wykonanie drenażu wokół budynku, choć wymaga pracy, uchroni Cię przed konsekwencjami działania wody. Te z kolei o wiele trudniej i drożej będzie usunąć. Odprowadzanie wód gruntowych wydłuża żywotność budynku i wpływa na komfort mieszkania. Suche i ciepłe pomieszczenia, w których nie wyczuwa się wilgoci, są niezbędne do życia. A ponieważ zmiany klimatu postępują bardzo szybko, nie można do końca przewidzieć, jak za kilka lat poradzi sobie budynek bez drenażu. Nawet jeśli nie widzisz działania wody, lepiej się przed nią zabezpieczyć.

 

Działanie wód gruntowych

Wpływają one na ściany piwnic, które narażone są na duże zawilgocenie. Być może w okolicy Twojego domu płynie strumyk lub mieszkasz na skarpie. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka woda nie dociera do Twojej nieruchomości, po odkopaniu piwnicy możesz się poważnie zdziwić. Nieprzepuszczalne grunty także mają wpływ na odsączanie deszczówki. Budując dom od podstaw lepiej od razu wykonać drenaż wokół budynku. A w przypadku zakupu używanej nieruchomości, to powinno być jednym z pierwszych zadań.

 

Jak wykonać drenaż wokół budynku?

Choć istnieje kilka metod, jedną z najprostszych i najbardziej efektywnych jest użycie keramzytu. To także jedna z tańszych opcji. Ściany wykopu wykłada się specjalną warstwą separacyjną. Geowłókninę należy ułożyć z zapasem, by można było później przykryć wykop od góry. Na dno wsypuje się keramzyt, na którym układane są rury drenarskie. Całość zasypuje się zasypką keramzytową, przykrywa geowłókniną i gotowe. Ściany Twojego domu są nareszcie bezpieczne.