Architekt wnętrz Warszawa

Jeśli urządzamy mieszkanie, zazwyczaj przewijają się słowa: architekt wnętrz, projektant czy dekorator. Oznaczają one osobę, która zajmuje się wystrojem lokalu w szeroko pojętym zakresie. Jednak niewielu inwestorów zdaje sobie sprawę, że te trzy wymienione zawody, pomimo że są ze sobą powiązane, to różnią się zakresem. A jak wybrać odpowiednią osobę, czym dokładnie zajmuje się architekt wnętrz i co różni go od dekoratora? Wyjaśniamy.

Architekt wnętrz Warszawa – czym się zajmuje

Polskie prawo nie reguluje konieczności posiadania uprawnień do wykonywania zawodu architekta wnętrz. Ta sama zasada dotyczy również architektów krajobrazu, którzy wykonują projekty ogrodów. Pomimo że studia w tych kierunkach są bardzo wymagające i dość często opierają się na wielu przedmiotach inżynieryjnych, architektem wnętrz może zostać teoretycznie prawie każdy.

Urządzanie mieszkań staje się coraz bardziej popularne, dlatego nie trudno o pasjonatów, którzy bez żadnego doświadczenia i bez odpowiedniej wiedzy tytułują się architektem. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z definicją, osoba podająca się za architekta wnętrz powinna posiadać nie tylko zdolności plastyczne, ale także wiedzę budowlaną. Aranżacja mieszkania, biura czy domu nie skupia się na wyborze kolorystyki, ale przede wszystkim na funkcjonalności, ergonomii czy konstrukcji. Architekt wnętrz Warszawa myśli o wnętrzu jako o przestrzeni do życia. Dla niego ważna będzie odpowiednia komunikacja, ergonomiczne ustawienie sprzętów i mebli, a przede wszystkim wygoda mieszkańców. Istotne w tym wszystkim są możliwości konstrukcyjne budynku, jak i normy budowlane. Dlatego tak bardzo ważna jest wiedza z zakresu instalacji elektrycznych, hydrauliki, centralnego ogrzewania, ścian i ich wytrzymałości.