Osuszanie posadzek – istotne informacje

Osuszanie posadzek to nie tylko osuszanie ich po zalaniu, ale to także osuszanie przyśpieszające prace budowlane w nowych, bądź remontowanych pomieszczeniach. Jeśli dojdzie to tego pierwszego, należy przede wszystkim usunąć przyczynę zlania. Oczywiście nie warto wtedy panikować. Należy zlokalizować awarię i w miarę swoich możliwości ją usunąć. Jeśli sam nie potrafisz, wezwij fachowców.

 

Po zalaniu domu bądź mieszkania w niektórych przypadkach osuszanie możesz wykonać samodzielnie, wietrząc pomieszczenia, choć jest to bardzo zależne od temperatury i wilgotności powietrza na zewnątrz. Najlepsze warunki do osuszania domu przez wietrzenie są zimą – ale wtedy jest to ekonomicznie nieopłacalne. Natomiast latem warunki są najgorsze. Ogólnie jest to proces długotrwały i niechroniący nas przed powstaniem grzybów w zalanych pomieszczeniach.

 

Jeśli chodzi o osuszanie posadzek przyspieszających prace budowlane, również można zastosować metodę wietrzenia, ale jak już wspominaliśmy, jest to proces żmudny i zależny od pory roku. W takich przypadkach warto sięgnąć po fachową pomoc i zastosować oferowane na rynku metody osuszania posadzek.

 

Wśród dostępnych metod osuszania posadzek możemy wymienić:

Osuszanie nadciśnieniem, które wtłacza suche powietrze pod posadzkę. W wyniku czego wilgoć wytrąca się i uchodzi do pomieszczenia przez szczeliny lub specjalnie do tego przeznaczone otwory technologiczne. Następnie jest wyłapywana przez osuszacze, a wytrącona woda, zbiera się w zbiornikach urządzeń osuszających. Metoda ta znajduje również zastosowanie w osuszaniu ścian oraz poddaszy.

Osuszanie podciśnieniem to metoda w której, używa się specjalne pompy odciągające wodę nawet z głębokich warstw izolacji. W wyniku tego zawilgocone powietrze, które jest pompowane jest z warstw podposadzkowych, zostaje odfiltrowane i osuszone.